27 kwietnia w szkolnej stajni w Dębe odbył się Dzień Konia oraz drzwi otwarte Prywatnego Zespołu Szkół w Czarnkowie. W tym roku nietypowo imprezę tę zorganizowano w sobotę.
Uczniowie Technikum Hodowli Koni przed liczną publicznością prezentowali swoje umiejętności jeździeckie. Odbyły się 3 konkursy wewnątrzszkolne. Szkolni i jeźdźcy w większości na koniach własności szkoły skakali przez przeszkody oraz wykonywali czworobok ujeżdżeniowy.

W sumie odbyło się 17 przejazdów. Zawodnikami byli uczniowie klasy pierwszej i drugiej.
Konkursy skokowe były w dwóch klasach ( na różnych wysokościach). W pierwszej klasie startowało 3 zawodników, spośród których najlepszą parą była Oliwia Jaskólska na klaczy Laura, drugie miejsce zajęła jej koleżanka z klasy- Aleksandra Pińczuk na wałachu Wolter, na trzeciej pozycji uplasował się również uczeń klasy drugiej – Kacper Teska na wałachu Czardasz. Jeźdźcy mieli do pokonania parkur składający się z 9 przeszkód. Konkurs ten był konkursem z trafieniem w normę czasu. Zwycięzca musiał przejechać z jak najmniejszą liczbą punktów karnych, w czasie jak najbardziej zbliżonym do normy czasu, która wynosiła 45 sekund.
Drugi konkurs rozgrywany był na tych samych zasadach ale na nieco niższych wysokościach przeszkód. Tu najlepszą parą była Martyna Ratajczak na klaczy Poezja, drugie miejsce zajęła Wiktoria Strzecha na wałachu Wadim, trzecie zaś przypadło Oliwii Jaskólskiej na klaczy Hrabianka.
Po bardzo emocjonujących skokach przez przeszkody odbył się konkurs ujeżdżenia. Tu startowało 8 koni. Najlepszy przejazdem okazał się przejazd Oliwii Jaskólskiej i Laury , drugie miejsce zajęła uczennica klasy pierwszej – Monika Piątkowska na wałachu Wolter , natomiast trzecie miejsce zajęła para – Martyna Ratajczak i Poezja.
Wszyscy startujący pokazali świetną formę i bardzo dobre przygotowanie, nad którym czuwał szkolny trener pan Mariusz Jasiak. Uczniowie, którzy tym razem nie dosiadali wierzchowców bardzo aktywnie brali udział w organizacji imprezy oraz byli niezastąpieni jako pomocnicy w trakcie trwania zawodów.
Po przejazdach nastąpiła dekoracja zwycięzców oraz rundy honorowe. Dla zgromadzonych gości osiodłano konie, które można było dosiąść. Zakończeniem tego wspaniałego dnia był poczęstunek, podczas którego wszyscy miłośnicy koni wymieniali się wrażeniami i spostrzeżeniami.
Należy wspomnieć, że Dzień Konia w Dębe zgromadził bardzo dużą liczbę gości, wśród których byli nasi uczniowie, nauczyciele, rodziny uczniów , przyszli uczniowie oraz nasi absolwenci.
Zachęcam do obejrzenia zdjęć oraz filmików, które pojawią się na youtube.

Już dziś zapraszamy za rok!!!
inż. Ewa Rajczakowska