W dniach 27 – 28 maja chętni uczniowie klasy II LO naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach szkoleniowych organizowanych przez KWP w Poznaniu na terenie Klubu Żeglarskiego KS Navigare w Kiekrzu.
Na całe szczęście w ciągu pierwszego, najbardziej intensywnego dnia zajęć dopisała pogoda i można było bez większego narażania swojego zdrowia się spocić, zmoczyć i zmęczyć.

Tego dnia uczestnicy mieli spotkania z policjantami z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową oraz Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu, pod okiem instruktora żeglarstwa próbowali swoich sił w wyścigach z pagajami na żaglówkach klasy Omega, pod okiem kolejnego instruktora z Wydziału Kadr i Szkolenia KWP mieli zajęcia sportowe połączone z elementami technik samoobrony oraz obezwładniania i kajdankowania osób. Była także wspaniała zabawa na zmoczonej wodą folii, po której się ślizgali oraz pod którą czołgając się przechodzili.
Po obiedzie odbyły się jeszcze prowadzone przez psychologa warsztatowe zajęcia ze sztuki autoprezentacji, a potem już czas wolny – wyjście z opiekunami do sklepów, dokonanie zakupów różnych niezbędnych dla życia ucznia „paskudów” oraz ognisko z możliwością upieczenia kiełbasy, przy którym niektórzy siedzieli do kompletnego zmroku i nawet dłużej.
Następnego dnia o 7.00 wszyscy obudzili się i stwierdzili, że nie jest już tak dobrze, ponieważ pada deszcz.
Tego dnia odbyły się jeszcze spotkania z policjantami z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością oraz Wydziału Prewencji KWP, a następnie miał miejsce gwóźdź programu, czyli musztra w deszczu. Pomimo niedwuznacznego zezwolenia organizatorów i opiekunów na zejście pod dach osób, które nie chcą zmoknąć uczyniło to dwie, no może trzy osoby. Uczniowie naszego LO zostali wszyscy.
Przez ponad godzinę, w padającym chwilami dość mocno deszczu wykładowca musztry z OPP KWP w Poznaniu przypominał „zawiłe” zasady zwrotów, formowania kolumn, przechodzenia z jednego rodzaju kolumny w inny. Początkowo było nieco krzyku, nerwów ale też i śmiechu, ale z czasem szło coraz lepiej i uczniowie zaczęli się ze sobą zgrywać. Kiedy już jako tako przypomnieli sobie zasady, które przecież już znali, prowadzący przeszedł do meritum i zademonstrował musztrę stricte policyjną, czyli formowanie kolumn drużyn oraz ich przechodzenie w tyraliery, a następnie formowanie kordonów. Po kilku próbach takich manewrów stwierdził, że „wojska to on dzisiaj z nich nie zrobi” i zakończył zajęcia.
Potem zostało już tylko doprowadzenie się do porządku i osuszenie, następnie był obiad i po nim powrót do domu.
Na koniec podziękowania i pozdrowienia dla:
-Pani dr Ani Czarneckiej z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Poznaniu za organizację warsztatów i wspólny pobyt;
-Pana sierż. szt. Tomasza Kowalskiego z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Poznaniu za organizację warsztatów, koordynację ich przebiegu oraz prowadzenie niektórych zajęć, towarzyskość i troskliwość,
-prowadzących zajęcia policjantów z poszczególnych wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu za poświęcony nam czas i rzetelne podejście do swojej z nami pracy,
-Pana Jarka Górskiego oraz uczniów z Prywatnego LO w Chodzieży za towarzystwo i stworzenie miłej oraz partnerskiej atmosfery.
Dziękujemy i serdecznie pozdrawiamy!