Z różnych przyczyn reprezentacja Prywatnego Zespołu Szkół w Czarnkowie na organizowanych przez KWP w Poznaniu na terenie Klubu Żeglarskiego KS Navigare w Kiekrzu warsztatach szkoleniowych była tym razem raczej szczupła. Dopisała za to pogoda, która przez co najmniej dwie ostatnie edycje tego szkolenia dawała się mocno we znaki tak uczniom, jak i opiekunom. Dodatkowo niewielka liczba uczestników powodowała większy luz, ponieważ opiekun grupy mógł dzięki temu spełniać wszystkie ich zachcianki.

Warunek był tylko jeden – podporządkowanie się wymogom stawianym przez tegoż opiekuna oraz zasadom zapisanym w regulaminie szkolenia.

Zajęcia rozpoczęły się natychmiast po przyjeździe. Do obiadu uczniowie zdążyli zaliczyć zajęcia z policjantami z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową, Laboratorium Kryminalistycznego oraz Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Następnie przyszła kolej na zajęcia sprawnościowe, w których było sporo wysiłku, śmiechu i dużo wody.

Po obiedzie odbyły się zajęcia na Jeziorze Kierskim w postaci wyścigów z pagajami. Obsadzające jachty ekipy miały za zadanie na czas przepłynąć na wiosłach określoną trasę, wygrywała osada, która uczyniła to w najkrótszym czasie. Niektórzy mieli okazję przekonać się, że wiosłowanie to wcale nie taka prosta sprawa.

Ledwo uczniowie zdążyli wysiąść z łodzi, już biegli na zajęcia z psychologiem z Zespołu Psychologów KWP w Poznaniu, których tematem było kształtowanie poczucia własnej wartości i umiejętności samooceny.

Po tych zajęciach była kolacja i wreszcie upragniony czas wolny, ale nadal pod opieką nauczycieli.  Można było wyjść poza teren ośrodka, zakupić upragnionego „paskuda” oraz użyć ukochanego telefoniku, którego wcześniej nie wolno było używać i musiał pozostać w pokoju lub być oddany opiekunowi grupy.

Po powrocie do miejsca zakwaterowania było jeszcze ognisko, pieczenie kiełbasek oraz dyskoteka, ale nie wszyscy temu podołali. Część uczestników po prostu padła i zasnęła snem sprawiedliwych… O nocnych harcach już nikt nie myślał.

Następnego dnia była pobudka, krótka zaprawa w mundurach, a następnie śniadanie i zajęcia: kolejno z policjantem z Wydziału Prewencji, a następnie policjantami z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Poznaniu. Pierwsze dotyczyły uprawnień Policji i może nieco nudziły, ale już kolejne były bardzo ciekawe. Dotyczyły zagrożeń w sieci internetowej, słuchaczami byli również opiekujący się uczniami nauczyciele, którzy sami mieli w tej kwestii dużo pytań. Zagrożenia w sieci dotyczą bowiem zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy czasem – jak wynikało z wypowiedzi policjantów –  wręcz z entuzjazmem dają się oszukać.

Na koniec był kolejny, ostatni już wysiłek. Zajęcia z musztry prowadzone przez fachowca z Oddziału Prewencji Policji KWP w Poznaniu. Przez blisko półtorej godziny uczniowie w umundurowaniu ćwiczyli podstawową zespołową musztrę wojskową oraz elementy musztry policyjnej polegającej na rozwijaniu i zwijaniu szyków do działań. Było ciepło, bolały nogi, ale wychodziło coraz lepiej.

Po zakończeniu musztry był już tylko obiad i trzeba było wracać do domu.

Teraz czas na podziękowania i pozdrowienia dla:

  • Pana st. sierż. Tomasza Kowalskiego z Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Poznaniu za organizację warsztatów, koordynację ich przebiegu oraz prowadzenie niektórych zajęć i troskliwość,
  • Pani Mirki z tego samego wydziału za wydatne wsparcie udzielane Panu Tomaszowi oraz miłe podejście i doping w podejmowanych przez uczniów wysiłkach,
  • prowadzących zajęcia policjantów z poszczególnych wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu za poświęcony nam czas i rzetelne podejście do swojej z nami pracy,
  • Nauczycielom i uczniom z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wągrowca za stworzenie atmosfery, w której mniejszość czuła się równa większości.

Dziękujemy i serdecznie pozdrawiamy!